
Gdańsk i jego Główne i Stare Miasto
W Warszawie, Poznaniu czy w innych miastach Polski historycznym centrum miasta jest tzw. “Starówka”. Miejsce, gdzie znajdziemy najwięcej zabytków danego miasta, życie tętni zarówno dniem, jak i nocą, a dla turystów jest to pierwszy punkt do zwiedzania na mapie. Co ciekawe, Gdańsk takiej typowej, wszystkim nam znanej “Starówki” przynajmniej z nazwy nie posiada. Właściwym terminem, który określa miejsce, w którym znajdziemy najbardziej charakterystyczne zabytki i atrakcje, kojarzące się nam z Gdańskiem, jest Główne Miasto. Dlatego nasze zwiedzanie rozpoczniemy właśnie stąd 😊
Z Hotelu Milo do centrum miasta możemy dostać się na kilka sposobów:
Jeśli jesteś fanem lub fanką komunikacji miejskiej i zwiedzania miasta również w trakcie podróżowania to polecamy bezpośredni autobus 210. Co prawda jedzie ok. 45 minut, ale ten czas można spożytkować na przyglądanie się miastu przez okna lub planowaniu dalszych punktów wycieczki.
Kolejnym, pewnie najwygodniejszym, a na pewno najszybszym środkiem transportu jest auto. W godzinach popołudniowych można dotrzeć do centrum nawet w 25 minut, a korki zwykle pojawiają się o tej porze w przeciwnym kierunku. Tutaj ewentualnym minusem jest znalezienie miejsca parkingowego, które może być utrudnione w okresie trwającego Jarmarku Dominikańskiego lub w weekendy.
Ciekawym i najładniejszym widokowo rozwiązaniem jest wybór Pomorskiej Kolei Metropolitalnej (PKM), która cieszy oko naprawdę przyjemnymi krajobrazami trochę mniej zatłoczonej, a bardziej zielonej części Gdańska.
Jesteśmy na miejscu!
Aby poczuć się jak prawdziwy lokals swój spacer powinieneś rozpocząć od tzw. Lotu. To stary, straszący już swoją architekturą budynek Lotu, znany wszystkim miejscowym, punkt orientacyjny spotkań, aby dalej udać się pubu czy restauracji. Za plecami widzimy przed kilku laty otwartą, okazale prezentującą się galerię handlową Forum, a po prawej stronie pierwszy obiekt historyczny Głównego Miasta Gdańsk - Bramę Wyżynną. Zaraz za nią nie przegap Zespołu Przedbramia z Muzeum Gdańska, Katownią (małym muzeum tortur) i niewielką Wieżą Widokową. Warto zatrzymać się tam na chwilę by wstępnie zapoznać się z opisanymi na 4 stronach świata charakterystycznymi budynkami i zabytkami Gdańska. Taki przedsmak przed dalszym spacerem.
Kolejny punkt wycieczki to wejście przez Złotą Bramę na najbardziej znaną turystom ulicę Długą. Już stamtąd możemy po lewej stronie podziwiać Ratusz Głównego Miasta, dominujący nad panoramą Drogi Królewskiej, najbardziej reprezentacyjnego traktu tej części miasta. Dalej wchodząc z ulicy Długiej na Długi Targ po lewej stronie mijamy Fontannę Neptuna i Dwór Artusa (Odział Muzeum Gdańska). Nie zapomnij rozejrzeć się w każdym kierunku by podziwiać piękne, kolorowe kamienice, wizytówkę i symbol miasta. Co prawda w wyniku działań wojennych zdecydowana większość zabudowy Długiego Targu została zniszczona, ale odbudowa zakładała częściowe zachowanie pierwotnej architektury i dekoracji rzeźbiarskiej.
Na samym końcu Długiego Targu znajduje się najprawdopodobniej najstarsza brama wodna w Gdańsku - Brama Zielona, a za nią most nad Motławą i Wyspa Spichrzów, która od niedawna stanowi nowe rozrywkowe centrum miasta z restauracjami, pubami, hotelami i apartamentami. Nie ma co się dziwić, że życie przeniosło się właśnie tam. Widok na Motławę jest fenomenalny, a gęstość punktów gastronomicznych w jednym miejscu pozwala znaleźć każdemu coś dla siebie. Może to pora, aby się posilić?
Po obiedzie warto z powrotem wrócić na przeciwną stronę Wyspy Spichrzów. To tam znajduje się kolejna wizytówka miasta - Gdański Żuraw. Spacer Długim Pobrzeżem zaprowadzi Was do tzw. Gdańsk Eye, koła widokowego które zapewnia widok na wspaniałą panoramę miasta. To jest też kierunek, który należy obrać wybierając się do Muzeum II Wojny Światowej lub z powrotem zapuszczając się w głąb Głównego Miasta dotrzeć do Bazyliki Mariackiej, jednej z największych ceglanych świątyń na świecie, z której wieży również można podziwiać widoki. Aby dostać się na szczyt, trzeba pokonać jedynie 409 stopni 😊
Poza wyżej wspomnianymi atrakcjami poniżej przedstawiamy wiele innych miejsc, które musisz zobaczyć będąc w Głównym Mieście:
Ulica Mariacka – zwana potocznie Ulicą bursztynów
Ulica Piwna – kameralna, klimatyczna i przeurocza uliczka z mnóstwem kawiarni, pubów i restauracji
Teatr Szekspirowski
Teatr Wybrzeże
Filharmonia Bałtycka na Ołowiance, w najbliższym sąsiedztwie Głównego Miasta
Do głównych atrakcji i zabytków Starego Miasta oraz jego okolic należą:
Wielki Młyn
Dworzec Główny
Galeria handlowa Madison
Ratusz Staromiejski
Góra Gradowa na obrzeżach Starego Miasta
Kościół św. Katarzyny wraz z okolicznymi kamieniczkami
Kościół św. Józefa
Kościół św. Brygidy
Mały Młyn
Muzeum Solidarności
Pozostałe atrakcje

